Gayrinakdi Kredi Nedir? Gayrinakdi Kredi Şartları

tarafından
11
Gayrinakdi Kredi Nedir? Gayrinakdi Kredi Şartları

Banka kredileri birçok insan için önemli konulardandır. Banka kredilerinin türleri bulunduğundan bu türleri bilmek işlem yapılırken kolaylık sağlar. Banka kredilerini iki gruba ayırmak mümkündür. Bunlardan biri nakdi diğeri ise gayrinakdi kredi olmak üzere kategorize edilebilir. Bu iki kredi arasında belirli bir fark bulunmaktadır. Nakdi kredi para ve mal varlığı temelli kredi türüdür. Gayri nakdi olan kredi söz konusu olduğunda ise ortada bir teminat sistemi yani güvence vardır. Gayri nakdi krediler genellikle ülkeler arası sistemlerde ve borç alımlarında geçerlidir. Tarafların güvenceli bir kredi tutumu sergilemesi gerekir. Gayri nakdi kredi de kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Gayrinakdi kredi türleri teminat şekline göre değişiklik gösterir.

Gayrinakdi Kredi Türleri

  1. Teminat mektupları gayrinakdi kredi türleri arasında yer alır ve bu mektuplar en çok bilinen gayri nakdi kredi sayılabilir.
  2. E- teminat mektupları, gümrüklerce kabul gören türdür. Dijital bir çalışma ürünü olarak nitelendirilebilir.
  3. Referans mektupları
  4. Aval kabul kredileri dış ticarette kullanılan gayrinakdi kredi olarak tanımlanabilir.
  5. Akreditifler genellikle küresel anlamda geçerli ve işlevsel olan türdür.
  6. Leasing garantisi
  7. Türk Eximbank sevk öncesi reeskont kredisi ihracat temelli işlemlerin bir kısmını kapsayan gayrinakdi kredi türleri içindedir denebilir.
  8. Prefinansman kredi

Gayrinakdi kredi veren birçok banka mevcuttur. Bankaların prosedürleri verilen gayrinakdi kredi türleri içerisinde değişim gösterebilir. Gayri nakdi kredilerde faiz oranları da bankadan bankaya ve yıldan yıla değişim göstermektedir.

Gayri nakdi türde kredilerde başvuru aşamasında bankaya gitmek ve müşteri temsilcisi ile konuşmak gerekir. Belirlenen gayri nakdi kredi türü üzerinden görüşme gerçekleştirilir ve koşullar belirlenir. Gayri nakdi kredi koşullarını yerine getiren ve gerekli evrakları teslim eden kişiler bankanın onayıyla kredi almaya hak kazanırlar. Genel süreç bu şekilde olmaktadır ancak bu durum bankadan bankaya değişim göstere de bilir. Türkiye İş Bankası, DenizBank, TEB gibi bankalar gayri nakdi kredilere dair başvuruları almakta ve değerlendirmektedir. Değerlendirme sonucunda onaylanan müşterilerce kredi alınabilir. Bu bankalar gibi bankalarla beraber küresel çapta çalışan yabancı kökenli bankalarla da çalışmak mümkündür. Genellikle küresel çapta bir amaç ile çalışan kuruluşlar bu bankaları tercih etmektedir. Bu bankaların arasından tercih yapılacakken gayrinakdi kredi türleri bakımından hangi ihtiyaçlara cevap verdiği de tercihleri etkileyecektir. Gayri nakdi kredi alınırken geniş çaplı araştırma yapmak bu nedenle oldukça önemlidir.

Tazmin Edilen Gayrinakdi Kredi Nedir?

Gayri nakdi kredilerin bedeli olarak bir takım komisyonların alınması görülebilir. Ancak, bu krediler gereken süre zarfında ödenmezse ödenmesi gereken tutar banka tarafından tazmin edilir. Tazmin etmek, tutarın ödenişi anlamına gelmektedir. Bu durum da bankadan çıkan nakit para demektir. Tazmin edilen gayri nakdi kredi bu şekilde basitçe açıklanabilir.