Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlama 2022

tarafından
13
Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlama 2022

Covid-19 salgını ile birlikte hes kodu uygulaması birçok alanda belediyelerce zorunlu kılındı. Pandemi dönemi bazında hes kodları, son dönemde ulaşım kartları ile eşleştirilerek kullanılmaya başlandı. Son dönemde ise kredi kartına hes kodu tanımlama alternatifleri merak konusu oldu. Ulaşım kartlarının yanı sıra sistemsel sorunlar yaşandığında farklı bir alternatif arayan vatandaşlar kredi kartına hes kodu yükleme işlemleri ile temassız kartlarını gerekli alanlarda kullanabilirler. Peki bu işlemler hangi adımlardan oluşuyor?

Öncelikle hes kodunuzu bilmiyorsanız ya da daha önce herhangi bir tanımlama yapmadıysanız iki farklı yöntem ile kolayca öğrenebilirsiniz.

İlk olarak HES yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numaranızı yazmalısınız. Bir boşluk daha bırakarak kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini girmelisiniz. Tekrar boşluk bırakıp geçerli olmasını istediğiniz gün sayısını yazarak 2023’e göndererek hes kodunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. İkinci yöntem olarak da “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden süreli-süresiz hes kodu edinebilirsiniz.

  • Kredi kartına hes tanımlama adımları her ilin belediye web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.
  • Büyükşehir belediyelerinin web sitesi üzerinden ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasına giriş yaparak hes kodunuzu yazarak giriş işlemlerinizi yapmalısınız.
  • Ardından TC Kimlik numaranız veya Pasaport numaranız ile Kredi Kartı Numaralarınızı eşleyerek hes kodu tanımlama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kartına Hes Kodu Tanımlama

Temassız kartların tanımlanması ardından banka kartı kullanan vatandaşlar da banka kartına hes kodu tanımlama seçeneğinin olup olmadığını merak etmektedir. Kredi kartına hes kodu tanımlama, banka kartları için de geçerli olan bir durumdur. Aynı adımları takip ederek kredi kartı bölümüne banka kartınızın bilgilerini girerek banka kartına hes kodu tanımlama eşleşmenizi gerçekleştirebilir ve kullanıma aktif hale getirebilirsiniz.

Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlama Ne İşe Yarar?

Kredi kartına hes kodu tanımlama birçok alan ve mekanda zorunlu kılındığı andan itibaren vatandaşlarca farklı şekilde kartlara  ve uygulamalara yükleniyor. Eğitim, sağlık, iş gibi tüm sektörlerde çoğunlukla zorunlu kılınmasının ardından sadece ulaşım kartlarına değil kredi kartları gibi diğer alternatiflerle hes kodu kart eşleştirme işlemleri yaygın şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bununla birlikte “kredi kartına hes kodu tanımlama ne işe yarar” şeklinde sorular da vatandaşlar tarafından gündeme getirilmiştir.

Kredi veya banka kartınız için hes kodu kart eşleştirme yapmak, alışveriş merkezi gibi alanlarda sizden talep edildiği takdirde anlık olarak açıp gösterebileceğiniz bir alternatif olacaktır. Bu sayede hayat eve sığar uygulamasını açmak yerine alışveriş işlemlerinizde otomatik olarak hes kodunuzun durumunu belirtmiş olursunuz.