Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

tarafından
14
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak, konut satın almak ve daha birçok nedenle kredi çekmektedir. Kredilerin geri ödemesi ise genellikle oldukça uzun bir döneme yayılır. Bu uzun dönemde krediyi çeken kişi hayatını kaybedebilir. Ölen kişinin kredi borcu ise yakınları tarafından ödenmek zorunda kalabilir. Böyle bir durum her yıl yüzlerce kişinin başına gelir ve ölen kişinin banka borcu yakınlarını endişelendirir. Peki böyle bir durumda ne yapılmalıdır? Vefat eden kişinin kredi borcu yakınları tarafından kesinlikle ödenmek zorunda mıdır?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Krediyi çektikten sonra vefat eden kişilerin kredi borçları hakkından birden çok durum bulunmaktadır. Vefat eden kişinin kredi borcu yakınları tarafından ödenmeli diyen emsal davalarla beraber ödenmesine gerek yoktur denilen emsal davalar da bulunmaktadır. Bunlarla beraber genel birkaç söylem bulunmaktadır. Bu söylemlerin farklı durumlarda farklı işleyeceğini lütfen unutmayın. İlk olarak kredi çektikten sonra ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası tarafından ödenir mi onu tartışmak gerekir. Kişi kredi çektiği esnada ek olarak sigorta yapmış ise vefatı durumunda vefat eden kişinin kredi borcu yakınları tarafından ödenmek zorunda değildir. Fakat böyle bir durumda da ölüm nedeni oldukça önemlidir.

Kredi çektikten sonra vefat eden kişi eğer intihar sonucu hayatını kaybetmiş ise hayat sigortası bunu kesinlikle karşılamaz. Bu kredinin borcu krediyi çeken kişinin yakınları tarafınca ödenmelidir. Aynı zamanda krediyi çektikten sonra bir hastalık sonucu hayatını kaybetmiş ise krediyi çeken kişi bu durumda da iki farklı sonuç doğabilir. Çünkü bir hastalığa sahip ise krediyi çeken kişi bunu sigortaya bildirmelidir. Bildirilmeyen ancak bilinen bir hastalık sonucunda kişi vefat ederse sigorta bu krediyi karşılamaz. Krediyi çeken ve vefat eden kişinin kredi borcu, sigortanın olmadığı durumlarda yakınlarınca ödenmek zorundadır. Yakınları reddi miras yaparak borcu ödemek zorunda kalmayabilir. Ancak böyle bir durumda da kişiden geriye kalan tüm mal varlıklarından vazgeçilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda ise kefil onayıyla çekilen kredi kefil olan kişilerden tahsis edilebilmektedir.

Ölen Kişinin Ödediği Kredi Borcu Geri Ödenir Mi?

Vefat eden ve ardında kredi borcu bırakan kişinin hayat sigortası varsa ölen kişinin kredi borcunu sigorta şirketi ödemelidir. Elbette ki intiharla ölüm ve belirtilmeyen hastalıktan vefat bu kapsamda değildir. Peki kişinin o güne dek ödediği kredi borcu miktarı  kişinin yakınlarına geri ödenir mi? Bu sorunun cevabı sigorta şirketinin şu ana kadar ödenmiş tutarı vefat eden kişinin yakınlarına ödeyeceği şeklinde olacaktır. Çünkü sigorta şirketi vefat durumunda tüm kredi borcunu ödeme yükümlülüğündedir. Bu yükümlülük kapsamına o ana kadar ödenen borç da dahildir. Bu nedenle o ana kadar ödenmiş kredi borcu vefat eden kişinin yakınlarına ödenmek durumundadır. Genellikle de bu sebeple kredi çeken kişiler hayat sigortası tercih etmekte ve vefatları durumunda yakınlarını koruma altına almaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Sorgulanır?

İnsanlar yakınlarına haber vermeden kredi çekebilir. Aynı zamanda kişi yakınlarıyla irtibatta olmayabilir ve vefatı durumunda mirasıyla beraber kredi borçları da yakınlarına kalmış olabilir. Böyle bir durumda kişiler ölen kişinin banka borcu olup olmadığını sorgulama ihtiyacı hisseder. Bu amaçla yapılan araştırmalarda kişinin karşısına resmi olmayan web siteleri ve kurumlar çıkabilir. Fakat bu web siteleri ve kurumlar hiçbir şekilde gerçekçi sonuçlar veremez ve güvenilir değildir. Kişinin kredi borcu e-devlet üzerinden dahi görüntülenemez. Vefat eden kişinin kredi borcu yalnızca bankalara başvurularak öğrenilebilir. Bankalara ölüm kağıdı ile birlikte başvurulursa doğru ve resmi bir yanıta ulaşılabilecektir. Aksi uygulamalarla ne yazık ki kişinin banka borcu öğrenilemez.