2022 Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

tarafından
12
2022 Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankacılık ve finans sektöründe, birçok sektörde olduğu gibi sicil oldukça önemlidir. Özellikle söz konusu olan kredi çekme eylemi ise, sicili bozuk olana kredi veren bankalar arayışında olan vatandaşlar mevcuttur. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar, kara liste ile problemli sicil arasında ayrımların ve istisnaların olabileceği durumunu göz ardı etmemektedirler.

Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir Mi?

Sicili bozuk olana kredi verilir mi konusu vatandaşlar için oldukça merak edilen önemli bir durumdur. Kredi sicili  kötü olan kullanıcılar için imkansız olmamakla birlikte düşük bir ihtimal de olsa bankalar kredi verebilmektedir. Normal şartlarda zaten çok kolay olmayan kredi işlemleri, sicili bozuk olana kredi başvurusu konusunda da zorlu bir süreç arz eder. Bu sürecin zorluğunun yanı sıra iyi sicile sahip kişilere nazaran daha düşük krediler verilebilmektedir. Bunun en önemli nedeni bankaların, kişilerin yaptığı kredi başvurularında ilk kontrol ettikleri detayın kredi notu ve sicil olduğudur. Bu durum neredeyse gelir beyanından bile daha fazla önem taşıyor. Bankalarda yer alan geçmişleriniz, aylık gelirleriniz, kredi başvurularınızdan aldığınız sonuçlar, bankalar için en dikkat edilen noktalardandır. Bankalar dahilinde olan borçların verilen süreler bazında ödenmemesi, bu kişileri “sicili bozuk müşteri” olarak sınıflandırırlar. Özellikle son dönemde bankaların birbirleriyle bağlantılı hareket etmeleri, her bankada yaptığınız ödemelerin önemini iyice arttırıyor. Bu da sicili bozuk olana kredi verilip verilmeyeceği ile ilgili mevzuatları ortaya çıkarıyor.

Sicili Bozuk Olana Kredi Kartı Veren Banka

Sicili kötü olana kredi veren bankalar, elbette sicili bozuk olana kredi kartı veren banka olarak da karşımıza çıkıyor. Normal şartlarda oldukça net prosedürler uygulayan bankalar sicil affı ile birlikte yavaş yavaş bu prosedürleri hafifletmeye başlıyorlar. Sicili kötü olan kredi ve kredi kartı veren bankalar ise şu şekildedir;

  • Odeabank
  • CEPTE TEB kredi kartı
  • Fibabanka
  • Fİnansbank

Ancak bu bankalar sicili bozuk olanlara kredi kartı başvurularında oldukça düşük limitli kartlar temin etmektedir. Yüksek limitli kartlarsa sahip olmak zordur.

Kredi Sicili Nasıl Düzelir?

Kredi notu yada sicilinde problem olan kredi ve kredi kartı sahipleri, bankaların hizmetlerinden yararlanmakta zorlanabildikleri için kredi sicili nasıl düzelir şeklinde araştırmalar yapabilmektedirler. Banka ya da bankalarda kredi kartı veya kredi borçlarınız nedeniyle sicili bozuk müşteri olarak değerlendiriliyorsanız bu sicili düzeltmek adına çeşitli yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekildedir;

  • Eğer birden fazla banka hesabınız mevcutsa, siciliniz üzerinde önemli bir etken oluşturmuşsunuz demektir. Olumlu yönde etki etmeyen bu durum, bu hesapların azaltılması ile toparlanabilir.
  • Banka hesaplarınızda düzenli olarak giriş-çıkış gerçekleştirmeniz, bankalar için aktif olduğunuzu gösterecektir.
  • Yaptığınız düzenli ödemelere otomatik talimat vermek, bankalar için bir diğer olumlu eylem olacaktır.
  • Bankaların sunduğu bireysel emeklilik gibi hizmetlerden yararlanmak, bankalarla ilişkilerinizi kuvvetlendirebilir.